Hurmanın Çekirdeği Nasıl Çıkar?

Hurmanın kendisinin olduğu kadar çekirdeğinin de insan için oldukça fazla faydaları mevcuttur. Hurma, pek çok hastalığa fayda olan ve özellikle de ramazan aylarında tok tutma özelliği ile tüketilmesi tavsiye dilen, üstelik kutsal kabul edilen bir meyvedir. Böyle bir meyvenin çekirdeği de en az kendisi kadar yararlıdır.

Hurma Çekirdeğinin Çıkarılışı

Hurmayı çekirdeğinden ayırmanın en kolay yolu hurmayı dik olarak kesip ortasını açarak çekirdeğini çıkarmaktır. Ya da bir başka yol olarak bir başından kesip diğer başından bastırarak da çıkarmak mümkündür. Hurma çekirdeğini çıkarmanın belirli bir tekniği olmamakla beraber tamamen sizin inisiyatifinize kalmıştır.

Hurma Çekirdeği ile Neler Yapılabilir?

Hurmadan ayrılan çekirdeği ile pek çok şey yapabilmek mümkündür. Örneğin kurutup öğütülerek kahve şeklinde tüketilebilir ya da tesbih yapımından kullanılabilir, dikilebilir ya da toz haline getirilerek bal, yoğurt, tahin ve süt gibi gıdalarla birlikte tüketilebilir.

Hurma çekirdeğini kahve olarak ya da toz olarak tüketmek için öncelikle kurulup kavrulması gerekir. Hurma çekirdekleri biriktirilip güzelce yıkandıktan sonra direkt olarak güneşe maruz kalmayacak şekilde havadar bir ortamda güzelce kurutulur. Kuruduğundan emin olduktan sonra yağ ya da su ilave edilmeden direkt olarak koyu kahverengine dönüşünceye dek kavrulur.  Bu işlem de tamamlandığında kahve çekirdeği öğütme makinesinde toz haline gelinceye dek öğütülür.

Öğütülmüş olan bu hurma çekirdeği tozunu dilerseniz Türk kahvesi gibi kahve olarak tüketebilir, dilerseniz de ılık süt ile karıştırarak içebilirsiniz. Hurma çekirdeği kahvesinin herhangi bir yan etkisi olmamakla beraber kafein içermez, çarpıntı ve bağımlılık yapmaz. Bunların aksine zihni açar, beyin fonksiyonlarını korur, strese iyi gelir. Ayrıca vücuda zindelik sağlayarak yorgunluk hissini de yok eder.

Hurma Çekirdeğinin Faydaları

Hurma çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez. Yapılan araştırmalara göre, hurma çekirdeği prostata kanseri tedavisinde tüketilmesi tavsiye edilirken, bu kansere karşı koruma da sağlar. Böbrek taşlarını paralayıp dökülmesini sağlarken hurma çekirdeğinin yakılıp göze sürülmesi ile de kirpik dökülmesi, çapaklanma gibi göz problemlerini ortadan kaldırır.

Öte yandan hurma çekirdeği ile yapılan sabunlar mantar tedavisinde kullanılırken, sindirim sisteminin düzene girmesi ve kemik erimesinin yavaşlamasına da faydaları vardır.