Barış Özcan’dan Enerjinizi Artıracak Tavsiye: Kahvuyku

Barış Özcan’ı hepimizin tanıdığı youtuberlardan biri. Barış Özcan sanat, tasarım ve teknoloji gibi konuları en ince ayrıntısına kadar araştırıp, hikayeleştiriyor ve kanalında yayımlıyor. Vakti ve enerjisi az olan kişilerin uygulayabileceği yarım saatlik teknikten bahsetmek istiyorum. İzleyenler de en azından hatırlamış olacaklar.
Genellikle pazar kahvaltılarında vaktimiz hafta içine göre daha esnektir. Kahvaltı bitse de sohbet etmeye ya da kahvelerimizi yudumlamaya başlar, bir yandan da gazete, dergi okur ya da video izleriz. Kahvaltıya neden “kahvaltı” dendiğini merak edenler olmuştur. Barış Özcan’da merak etmiş ve araştırmış.
1645 yılında Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine ulaşmış. Evliya Çelebi, seyahatname Erzurum’un yemek kültürü hakkında  “Ve yine ale’s-seher yedi yire dahi onar fağfûrî kahvealtı ta‘âm çekilirdi. Ve hazînedâr ve silâhdâr ve çukadâr ve nişâncı ve mühürdâra ve’l-hâsıl yedi iç ağaları mertebe sâhiblerine beşer sahan kahvealtı ta‘âm çıkup anlar ile cümle iç ağaları tahte’l-kahve futûr ederlerdi.” yazdığı noktalara ulaşmış.
Kahve ile yenilen atıştırmalıklardan bahseden Evliya Çelebi’nin yazdıklarından eskiden kahvaltılarda kahve içildiği sonucuna ulaşıyoruz. ”kahvealtı” zamanla kahvaltıya dönüşmüş oluyor.
”kahvealtı” kelimesinden esinlenen ve Evliya Çelebi’den ilham alan Barış Özcan ise, başka bir araştırmasını ve kahveyi, “kahvuyku” adını koyduğu bir tekniğe aktarıyor.

Kahvuyku = Kahve Sonrası Uyku

Barış Özcan’ın kahvuyku olarak tanımladığı teknik, peygamberimizin de kullandığı kaylûle (Arapça ḳayl masdarından türeyen kaylûle ve kāile “öğle sıcağının şiddetli olduğu gün ortasında uyuma” anlamına gelir.) uykusuna benziyor. Ancak öğle sıcağı şartı yok.
Kahvuyku tekniği, 24 saatin asla yetmediği, yetse de enerjinizin tamamen tükendiği durumlarla ya da ne zaman isterseniz o zaman kullanabileceğiniz bir teknik.

Kahvuyku Tekniği Nasıl Uygulanıyor?

Sabah saatleri genellikle çoğumuzun en verimli olduğu saatlerdir. Öğle saatleri mola fırsatımız da olduğu için ofisiniz de bile gerçekleştirebileceğiniz teknik için gereken tek şey kahve.
Öğle saatleri, küçük bir fincan kahve içip ardından yaklaşık 15-25 dakika arası uyumalısınız. Kahve içtiğiniz an uykumuzun kaçmadığını da belirten Barış Özcan, kahvenin öncelikle mideye, sonrasında bağırsaklara ve oradan da kana karışarak beynimize ulaştığının altını çiziyor. 15-25 dakika arası uyumamızın gerekiyor olmasının nedenlerinden biri kahvenin beyne ulaşım sürecinin ortalama 20 dakika sürmesi.
Kahve içtiğiniz ve uykuya daldınız, uyandığınız zaman kendinizi daha enerjik ve daha iyi hissedeceksiniz. Bilincinizi kapatamaz, uykuya dalamazsanız da en azından o süre boyunca gözlerinizi kapalı tutup, vücudunuzu rahatlatmanız gerekiyor.

Kahvuyku Tekniğini Ne işe Yarıyor?

Yemek yedikten sonra üzerimizde hissettiğimiz ağırlığın nedeni vücudumuzun adenosin salgılaması ve bu adenosinler beyinlerimizdeki reseptörlere bağlanıyor. Bu durum da bizim üzerimizde bir ağırlık hissetmemizi sağlıyor.
Bu ağırlığı engellemek ya da azaltmak için vücudumuzun adenosin salgılaması normal bir durum. Kahvuyku ise bu noktada devreye giriyor. Çünkü kahvenin kimyasal yapısı adenosine benziyor. Kahvuyku esnasında da beynimizin ürettiği adenosin ile kafein boş olan reseptörlere bağlanıyor.
Adenosin enerji çekiyor, kafein ise enerjimizi arttırıyor. Bu sayede beynimizde bulunan nöronların yavaşlama süreçleri de yavaşlamış oluyor. Bu sayede de daha iyi ve enerjik hissediyoruz.