Armut Pekmezi Kaç Kalori? Kilo Aldırır mı?

Armut pekmezi; üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi gibi son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir pekmez türü olmuştur.

Armut Pekmezi Kaç Kalori?

Armut pekmezinin ne kadar doğal yöntemlerle yapıldığı, içeriğindeki kalori miktarını da belirler. Armut, içeriğindeki şekerle pekmez yapılmak üzere kaynatıldığında yeterli oranda tatlı olacaktır. Fakat doğal olmayan yöntemlerle içeriğine beyaz şeker eklenerek kaynatılması durumunda yüksek kalorilere ulaşır. Şeker eklenmeden yapılan armut pekmezinin bir kaşığında, yani yaklaşık 15 gramında, 15 kalori bulunur.

Armut Pekmezi Kilo Aldırır mı?

Armut pekmezi, her besin gibi tüketim miktarı normalin üzerine çıkıldığında kilo aldırır. Fakat kahvaltıda tüketilen 1 kaşık armut pekmezi kilo aldırmamanın yanında, armudun bağırsak sistemine olumlu etkileri sebebiyle organizmayı hızlandırarak kilo verilmesini de sağlar. Vücuda enerji vermesi ile daha çok kalori harcanmasına neden olarak diyet yapanlar için sabah kahvaltılarında tüketimi oldukça faydalı olacaktır. Armut pekmezinin mutlaka şeker ilave edilmeden, HMF değerinin yükselmemesi için ağır ateşte uzun sürede pişirilmiş olması, hem lezzetini hem besin değerini arttırır. Kilo vermek için diyet programı uygulayan kişilerin, düzenli olarak belirli miktarlarda tüketmesi, sağlık yönünden eksiklik duyulan vitaminlerin vücuda alınmasını sağlayacak ve sağlıklı kilo verilmesini de destekleyecektir. Armut pekmezinin, kilo aldırmaması için akşam saatlerinde tüketilmemesi de tavsiye edilir. Diğer besinler gibi akşam yemeğinde ve sonrasına şekerli gıdaların tercih edilmesi, uykudan önce vücutta tüketilmeye zaman kalmaması sebebiyle birikir ve uyku problemlerine ve kilo alınmasına neden olur.

Armut Pekmezi Ne Kadar Sıklıkla Tüketilmelidir?

Armut pekmezi, içeriğinde armuttan gelen fruktoz sebebiyle sağlıklı bir bireyde her gün yaklaşık 1 kaşık kadar tüketilebilir. Fakat fruktozun içeriğindeki doğal şeker de diyabet için hassas gıdalardan olduğundan, diyabet hastalarının mutlaka doktorlarına danışarak, onların izin verdikleri miktarlarda tüketmeleri önerilir. Armut pekmezi, içeriğinde A,B,C vitaminleri ve demir barındırması sebebiyle günlük olarak tüketilmesi sağlık açısından faydalı bir besindir. Armut pekmezinin kapalı ve serin ortamlarda saklanması, besin değerini kaybetmemesi ve daha uzun ömürlü tüketilebilmesi açısından önemlidir. Doğal yöntemlerle hazırlanmış armut pekmezi, çocuklara her gün kahvaltıda verilebilecek faydalı ve lezzetli bir gıdadır.